Mazda – sportowe zacięcie, nietypowe rozwiązania.

Tags: , ,

width=300Samochody marki Mazda kojarzą się głównie z modelami o sportowej, niskiej sylwetce i dużymi osiągami. Producent nie stawia w żadnym z modeli na wygodę, przestrzeń czy duży bagażnik. Auto ma nieść maksymalną przyjemność z jazdy. Samochody tej firmy są w Polsce raczej niszowe, ale postaramy się przybliżyć państwu, jaki były początki tej firmy. Firma powstała w latach dwudziestych ubiegłego wieku w Japonii. O dziwo, były to hybrydy auta osobowego z motocyklem, które zapewniały zwinne poruszanie się po zatłoczonych ulicach Japonii. Samochodziki o nazwie Mazda-go zaczęto eksportować do Chin. Już wtedy, firma miała jasne przesłanki co do tego, jakie samochody chce produkować. Były to przede wszystkim auta szybkie i zwinne. Fabryka nie odegrała znaczącej roli, jeśli chodzi o produkcję na potrzeby wojen światowych. Jej fabryka była umiejscowiona w Hiroszimie i uległa bardzo poważnym zniszczeniom po zrzuceniu bomby atomowej. Gdy odbudowano fabrykę, zaczęto pracować nad nowymi modelami aut. Pierwszy model czterokołowy całkowicie odbiegał od postanowień związanych z osiągami auta. Powstał dopiero w roku 1960 i miał bardzo mały silnik – zaledwie 0.4 litra. Być może była to odpowiedź na małolitrażowe samochody Toyoty, na które nie brakowało chętnych.

Firma nie bała się zupełnie nowych rozwiązań w dziedzinie motoryzacji, jednak z perspektywy czasu można uznać je za chybione. Firma poświęciła bardzo dużo czasu na rozwój silnika Wankla, o zupełnie nowej budowie. Po kilkudziesięciu latach prac zarzucono ten rodzaj silnika, który nigdy nie dorównał standardowym konstrukcjom. Mazda wycofała go w roku 2012 (używany był jedynie w modelu RX8). Zyskał bardzo dobre opinie, gdyż oferował podobne osiągi co silniki innych, o wiele droższych wozów sportowych. Być może jeszcze kiedyś silniki Wankla wrócą do łask.

Mazda zawsze była powiązana ze sportem motorowym, jednak w jej asortymencie znajduje się także kilka ciężarówek. Jedną z najbardziej popularnych jest model Titan. [więcej w: , getinautopartner, olx samochody nowy sącz ]

 

 

 

Comments are closed

Powiązane tematy z artykułem: getinautopartner olx samochody nowy sącz otomoto gniezno