Pompy wtryskowe urządzeń bezpośredniego działania
Posted on Sep 16, 2019 under Uncategorized | Comments are offSystem GANZ-JENDRASSIK. Wbudowana w pompie wtryskowej sekcja tłocząca układu wtryskowego jest zespolona z mechanicznym zasobnikiem nadciśnienia (rys. 45-5). Podczas obracania się walka kułaczkowego dźwignia pośrednia pod naciskiem garbu opada w dół i napina sprężyne tłoczącą. Jednocześnie tłoczek w cylinderku wykonuje suw napełniania. Wskutek zeskoczenia wierzchołka garbu walka kułaczkowego ze ślizgacza dźwigni pośredniej sprężyna tłocząca gwałtownie się rozpręża — zmuszając tłoczek do uniesienia się w górę i wytłoczenia paliwa z cylinderka.
Rozładowanie sie zasobnika nadciśnienia ma charakter silnego uderzenia w stopkę tłoczka, w wyniku którego wykonuje on suw roboczy. Ciśnienie tłoczenia Oleju napędowego do wtryskiwacza wynika tylko z nacisku sprężyny tłoczącej i nie zależy od częstotliwości wtryskiwania. Tego rodzaju pompa wtryskowa nadaje się więc jedynie do silnika wysokoprężnego o stałej szybkobieżności lub o wąskim zakresie užytecznych prędkości biegu.
Sterowanie dawkowaniem polega na zmienianiu napełnienia cylinderka sekcji tłoczącej — przez wydłużanie lub skracanie skoków tłoczka. W tym celu przesuwa się poosiowo drążek sterujący, wskutek czego osadzony na nim opornik o skośnym ścięciu zmienia ustawienie wspornika dźwigni pośredniej. lm niżej znajduje się jej wspornik, tym dłuższe są skoki tłoczka, tym wcześniej rozpoczyna się tłoczenie paliwa i tym większe jego dawki dopływają do cza. Koniec tłoczenia jest natomiast stały, poniewaž zderzak zatrzymuje popychacz wymuszający robocze suwy tłoczka zawsze na tej samej wysokości. [podobne: mazda rx8 spalanie, otomoto kościerzyna, używane otomoto wloclawek ]
Obecnie samochodowe silniki wysokoprężne powszechnie wyposaża się w urządzenia wtryskowe bezpośredniego działania. Wynika to głównie z przydatności tego rodzaju urządzenia do zasilania silnika o rozległym zakresie użytecznych prędkości biegu.
Comments are closed