Mazda RX-8 – zrównoważona przyjemność z jazdy.

Tags: , ,

width=300Mazda to firma stawiająca przede wszystkim na parametry mające wpływ na przyjemność z jazdy. Do roku 2007 główną zasadą tej firmy było wyrażenie zoom-zoom, które jednoznacznie kojarzy się z dodawaniem gazu przez kierowcę. Świadczy ono o tym, że auto ma dawać przede wszystkim poczucie frajdy, bez zwracania uwagi na inne parametry – takie jak spalanie czy ograniczenie prędkości lub wygoda pasażerów. W modelu RX-8, który miał premierę w roku 2003, na początku również stosowaną tę filozofię. W roku 2007 firma Mazda zdecydowała się, że obniży spalanie samochodu oraz osiągi – z uwagi na zanieczyszczenie środowiska. Silnik tego samochodu to nietypowa jednostka – mianowicie silnik Wankla, którego zastosowanie łączy się z większym spalaniem przy takiej samej mocy silnika. Z drugiej strony relatywnie niewielka pojemność – czyli 1.3 litra, daje bardzo dużą moc, bo aż około 200 KM. Dokładna nazwa silnika RX-8 to Renesis.

Mazda RX-8 nieco różni się od poprzednich modeli tego producenta. Jest większy niż większość aut stricte sportowych, posiada cztery drzwi i kanapę tylną. W związku z tym można ją raczej zaklasyfikować do segmentu niewielkich limuzyn. Tylne drzwi otwierają się w odwrotną stronę niż w większości samochodów. [więcej w: , getinautopartner, olx samochody nowy sącz ]

Mazda RX-8, gdy tylko pojawia się na ulicy, wzbudza zainteresowanie. Wygląda zarówno elegancko, jak i wskazuje na sportowe zacięcie. Z uwagi na świetne osiągi, jak i ciekawy wygląd, ten samochód pojawia się w niemal każdej grze o wyścigach.

Czy auto, które przestano produkować w roku 2012 znajdzie godnego następcę? Zespół Mazdy zapowiada, że trwają prace nad kolejnym samochodem z tej serii. Należy najpierw rozwiązać problemy z jednostką napędową – która pobiera znacznie więcej oleju i paliwa niż standardowe silniki. W internecie można także obejrzeć mnóstwo zdjęć concept carów, nad którymi prace dopiero trwają. Na ich podstawie można wnioskować, że następca RX-8 może być zmniejszony i pozbawiony tylnych drzwi, zakłócających bryłę auta.

 

 

Comments are closed

Powiązane tematy z artykułem: getinautopartner olx samochody nowy sącz otomoto gniezno